Kategoria: (Bez kategorii) Autor: admin Data: 16 stycznia 2017

Dom nawet o takim zapotrzebowaniu na ogrzewanie spali około 4200 m3/rok gazu

Rachunek za gaz użyty do ogrzewania to około 4 000 zł

Wentylacja mechaniczna to 25-40% mniejsze koszty ogrzewania – robi wrażenie prawda?  Nie mniej jednak przy założeniu, ze wentylacja grawitacyjna została zbudowana bez kosztów  , to po pierwsze.

Po drugie, nie zawsze chodzi o “zwrot kosztów”- jako przykład - Twój dom, tez wydaje się nieuzasadniony z przyczyn ekonomicznych. Przecież do “niezłego życia” wystarczy około 20m2 na jedna osobę (czyli u ciebie powinno mieszkać 15 osób), kafelki, biorąc pod uwagę np. malowanie “olenicą” też nie są uzasadnione z przyczyn ekonomicznych, itd, itd.

A sam dom i jego wartość rynkowa, biorąc pod uwagę kredyt i odsetki?

Wycena jaką dostałem to 20 000 zł z montażemTemat dotyczy pytania czy się opłaca a nie czy jest ładna brzydka wygodna. Mówimy o wymiernych korzyściach czyli o zwrocie z inwestycji. Chodzi o to że wszędzie się czyta żę to taka oszczędność a to g. prawda bo jest to żadna oszczędność tylko luksus. Taki jak dom 300m i taki jak kafelki w łazience. Inwestycja a luksus to dwie różne rzeczy.

Licząc maksymalne oszczędności to około 1600 zł rocznie.

Od tego trzeba odjąć około 200 zł za filtry i prądbo finansowo sie nie oplacabo to nie chodzi zeby sie to zwrocilo (choc fajnie by bylo) ale zeby wentylacja dzialala sprawnie i co najwazniejsze wtedy kiedy Ty chcesz..a ze oszczednosci mozna uzyskac dzieki rekuperacji to dodatkowy plus…

a za sprawnie dzialajaca wentylacje trzeba zaplacic coz….tak jak za tysiac innych rzeczy w domu

osobiscie nie posiadam wentylacji mechanicznej plus rekuperator..nad czym boleje niestety bo grawitacyjna jest jaka jest..raz dziala raz nie dziala

niestety kwestie finansowe byly tak napiete ze ledwo PC sie zmiescila.

Czyli jak będę na emeryturze to właśnie mi się zwróci kapitał z inwestycji – a do tego odsetki za 15 lat? Przy wariancie zamrożenia pieniędzy na koncie oprocentowanym 3,5% to jest kwota 12373 czyli kolejne lata na spłacanie kosztów inwestycji. Nie liczyłem dalej bo stanąłem na 25 latach i zostało mi jeszcze 8 000 do zwrotu.Kategoria: (Bez kategorii) Autor: admin Data: 16 stycznia 2017

Zgodnie z aktualnie obowiązującą w Polsce normą PN-87/B/-02151/02 dopuszczalny maksymalny poziom dźwięku od wentylacji przenikający do pomieszczeń mieszkalnych w budynkach mieszkalnych to 35 dB w dzień i 25 dB w nocy. I tego trzeba wymagać od firm projektujących instalacje wentylacyjne. Miernikiem hałasu. Ja mam chyba najtańszy jaki udało mi sie kupić na polskim rynku. Zapłaciłem w roku 2004 ok. 500 zł firmie za cyfrowy miernik poziomu dźwięku model  Made in Taiwan. Mierzy na dwóch zakresach 35-90dB i 75-130dB z korekcją częstotliwości C i A. Hałas poniżej 35 dB też mierzy, ale z mniejszą dokładnością niż IEC 651-1979 dla wymienionych zakresów. Myślę, że na potrzeby o jakich tu piszemy w sam raz. Miernikiem hałasu. Ja mam chyba najtańszy jaki udało mi sie kupić na polskim rynku. Zapłaciłem w roku 2004 ok. 500 zł firmie za cyfrowy miernik poziomu dźwięku model Made in Taiwan. Mierzy na dwóch zakresach 35-90dB i 75-130dB z korekcją częstotliwości C i A. Hałas poniżej 35 dB też mierzy, ale z mniejszą dokładnością niż IEC 651-1979 dla wymienionych zakresów. Myślę, że na potrzeby o jakich tu piszemy w sam raz.To nie tak, że wentylacja grawitacyjna to grzyb, wilgoć i smrodek w powietrzu. Mieszkam już drugi sezon i bynajmniej takich problemów nie mam. Oszczędności na kominach też są dosyć iluzoryczne - mnie majster wycenił koszt robocizny za te kominy na jakieś 500 zł. Dachówki wentylacyjne bynajmniej nie są częścią wentylacji grawitacyjnej - powinno się je stosować niezależnie od rodzaju wentylacji Ja liczyłem koszt jednego komina na ok 3-4 tys. zł. stopa fundamentowa pod komin+cegły+zaprawa+górna część komina z klinkieru+specjalna zaprawa+czapka+robocizna. Sądzę, że spokojnie się uzbiera kwota, o której piszę. Z tego co pamiętam sam klinkier i zaprawa na górną część komina kosztowała mnie ok. 500 zł. Jakoś Twoja wypowiedź trąci mi fachowcem  Stoję przed radykalna przebudową drewnianego zabytku, polegającą w dużej mierze na ociepleniu i uszczelnieniu, co daje teoretycznie 3 możliwości:

- woda na szybach

- wentylacja grawitacyjna z pięknie przytoczonymi przez Ciebie znanymi mi przyjemniościami

- wentylacja mechaniczna

Skłaniam się do wersji 3. Może będziesz mógł mi odpowiedzieć na 2 pytania:

1/. czy mozna tak zaprojektować instalację, żeby później dokooptować rekuperator - wydaje mi się zbędnym luksusem, ale może się mylę?

2/. co robić z instalacją mechaniczną gdy nie ma prądu (ten problem dotyczy także pomp obiegowych itp)

Można - oczywiście. Rekuperacja jest luksusem, nie jest konieczna, ale warto ją docelowo zrobić. Gdybym chciał zminimalizować początkowe wydatki, to na Twoim miejscu wybrałbym docelową centralę rekuperacyjną, ale na razie nie kupowałbym jej, tylko same wentylatory z tej centrali plus materiały potrzebne do wykonania instalacji nawiewno-wywiewnej. Kupując wentylatory zażądałbym obietnicy na piśmie od sprzedajacego, że w przyszłości będę mógł kupić centralę bez wentylatorów.

2/. co robić z instalacją mechaniczną gdy nie ma prądu (ten problem dotyczy także pomp obiegowych itp)

Bez prądu klapa - z oświetleniem, komputerami, lodówkami, wentylacją mechaniczną itd. Z wentylacją chyba ból najmniejszy. Kilka godzin, a nawet parę dni można się bez niej obejść - po prostu otwierając okna. Istnieje jeszcze coś takiego jak agregat prądotwórczy.Ale ponadto oczywiście z grawitacyjną wentylacją da się żyć. Teraz jestem przy końcówce i rzeczywiście mieć 10 tys. a nie mieć to różnica i parę groszy brakuje, ale jak miałbym jeszcze raz budować to też bym się zdecyodwał na reku i nie odpuszczał!Kategoria: (Bez kategorii) Autor: admin Data: 16 stycznia 2017

to jeszcze kilka słów odnośnie komfortu korzystania z went. mech.

hałas: to jednak kwestia dobrego projektu i wykonawstwa; w sypalniach nic nie słychać, a w salonie (nad którym jest położony rekuperator) słychać lekki szum tylko w czasie pracy na najwyższym biegu (przy wymianie 2/1h. Dużo więcej hałasu pochodzi od lodówki, którą słychać w salonie wieczorami.

co do samego rekuperatora: jego brak w instalacji went. mech. ma ten skutek, że powietrze nawiewane ma temp. zbliżoną do temp. na zewnątrz, co samo w sobie nie jest zbyt miłym odczuciem. U nas z anemostatów w czasie największych mrozów (-30 w nocy) z reku wiało 16 st. C. Dzięki wysokiej sprawności rekuperatora nie musimy stosowac żadnych nagrzewnic: a projektant nas przekonywał, że sami dojrzejemy do decyzji o kupnie nagrzewnicy, jest nawet specjalnie poprowadzona instalacja elektryczna…ale okazała się niepotrzebna. Rozumiem, że wg Ciebie nie ma sensu wydać kilkunastu tys. zł na wentylację mechaniczną z rekuperacją dla tych 300 zł (wg Ciebie)oszczędności rocznie. Jednakże przyjmij do widomości, że te oszczędności, które wg mnie to od 300 zł (ogrzewanie przez spalanie drewna) do 1000 zł (ogrzewanie elektryczne - może przesadziłem z tymi 1320 złotymi) to oszczędność na samej rekuperacji. Czyli jeżeli ktoś już ma wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, to gdy zastosuje jeszcze rekuperację to tylko na niej samej oszczędzi wymienione kwoty. Natomiast, gdy ma wentylację grawitacyjną, to instalując wentylację mechaniczną z rekuperacją zaoszczędzi o wiele więcej. Tylko niestety szacowanie tych oszczędności jest trudne.

Poza tym niekontrolowana (czytaj często za silna) wentylacja przez otwieranie okien lub grawitacyjna - obojętne - to także nadmierne wysuszanie powietrza w okresie zimowym, wpuszczanie kurzu (brak filtracji), owadów itp. To są niewymierne wady, które eliminuje wentylacja mechaniczna. Poza tym rekuperacja, to także małe schładzanie powietrza w okresie letnim, kiedy w czasie upałów każdy stopien Celsjusza niżej w mieszkaniu jest zbawienny.

A hałas? W domu wiele urzadzeń hałasuje - komputer, lodówka, pralka itd. Wentylacja mechaniczna nie musi bardziej od tych urządzeń, a może też mniej. Mam w domu ogrzewanie wodne z piecem gazowym w piwnicy. Mieszkam na piętrze. Pompa wody w piecu po kilku latach eksploatacji zaczęłą trochę hałasować klimatyzacja Warszawa i hałas ten niesie się rurami miedzianymi. Na piętrze zmierzyłem, że wynosi 31dB(A). Jednocześnie wiem, że wentylacja mechaniczna może hałasować poniżej 30dB(A). Może, ale nie zawsze hałasuje poniżej 30dB(A). To zależy od kawalifikacji projektanta i wykonawcy instalacji. Twoja firma  zleciła zaprojektowanie i wykonanie instalacji kiepskim fachowcom po prostu, albo chciała jak najtańszą nie oglądając się na hałas. Robiąc instalację w domu mieszkalnym można osiągnąć poniżej 30dB(A). A jest to praktycznie hałas tła.

Nawiew o temp. 16 st.. jest jednak odczuwalny przy pracy na wyższym biegu (wymiana 1/1h) jako chłodny i mało przyjemny (jeśli się stoi pod samym anemostatem) więc nie wyobrażam sobie pracy went. mech. z nawiewem o temp. minusowej. tak więc trekuperator nie tylko służy do oszczędzania energii ale do podgrzewania nawiewanego powietrza i zapewnienia komfortu korzystania z wentylacji.

Co do zapachów: u mnie nic nie czuć, instalacja działa ca. 1,5 roku.Kategoria: (Bez kategorii) Autor: admin Data: 31 lipca 2016

czy możesz wkleić link do prawa budowlanego, najlepiej z roku 1984 traktującego o tym że piec na paliwo stałe może lub nie być w tym samym pomieszczeniu co piec na gaz lub że rura gazowa nie może iść przez pomieszczenie kotłowni z piecem na paliwo stałe?

Witam wszystkich, dzisiaj miałem montowany nowy piec i przy okazji skusiłem się na montaż zaworu mieszającego 4-drożnego.  Niemniej jednak nie jest to złe podłączenie.

To znaczy spełni swoje zadanie w przypadku awarii.

Rozważania odnoszą się tylko do trybu awaryjnego bo przy normalnej pracy to podłączenie nie będzie miało negatywnego wpływu na pracę tego systemu.

Pracująca pompa skutecznie www zablokuje zawór różnicowy a więc nie powinno być żadnych problemów.

Jest tam jeden błąd - jest to brak drugiego zaworu odcinającego przy pompie co uniemożliwi jej serwisowanie jak również czyszczenie filtra.

Przy braku tego zaworu trzeba będzie spuszczać wodę ze zładu i to jest spora niedogodność.

Przy braku zasilania pompy w jednym przypadku (pierwszy schemat) jak i w drugim (drugi schemat) konieczne jest odpowiednie ustawienie zaworu mieszającego.

Zawór czterodrogowy “tworzy’ dwa obiegi , obieg kotłowy i obieg instalacji C.O. lub w pewnym “położeniu” łączy te obiegi w jeden.  a sądzę że oba twoje diagramy mają źle podłączony zbiornik wyrównawczy. Wg mnie rozgałęzienie na zbiornik i grzejniki powinno być za obiegiem pompy. Zawór mieszający nie powinien być przyłącza wod-kan Warszawa podłączony do obiegu pompy tylko przed nim.

Na zdjęciu widać że masz termometr podłączony bezpośrednio za pompą i to chyba też dość dziwne - nie lepiej było by go zamontować za obiegiem pompy; a może to manometr?

Ciekawy jestem czy można zawór mieszający podłączyć za obiegiem pompy a przed rozgałęzieniem na zbiornik wyrównawczy i z jakim skutkiem? I czy ewentualny filtr powinien być za czy przed zaworem mieszającym?

To jest to ustawienie o którym wspomniałem.

Mam wrażenie że zawór nie będzie spełniał swojej roli w 100% ponieważ zawór jedno kierunkowy został wpięty jedną stroną przed zaworem 4-drożnym drugą zaś za pompą.

Wszystkie schematy instalacji jakie widziałem w internecie posiadają zawór jedno kierunkowy wpięty równolegle z pompą za zaworem mieszającym.Kategoria: (Bez kategorii) Autor: admin Data: 29 marca 2016

Przede wszystkim zamontuj tam jakiś zbiornik wyrównawczy, bo wraz z temperaturą zmienia się objętość cieczy w Twoim obiegu grzejnym, a na schemacie nie ma ani naczynia wzbiorczego, ani kompensatora ciśnienia (przeponowego).

Co do kamienia - masz taką wodę a nie inną. Jedyna możliwość, to napełnić ten układ wodą zdemineralizowaną po uprzednim starannym wypłukaniu kamienia. Być może warto by było zastosować na kilka godzin wodę z odkamieniaczem takim jak do czajników, po czym wypłukać układ i napełnić wodą bez minerałów.

Zawór zwrotny może być tam, gdzie go narysowałeś.

Miejsce posadowienia pompki nie ma w tym układzie większego znaczenia, chociaż ja zamontowałbym ją na zasilaniu, a w najwyższym punkcie rurociągu dałbym automatyczny odpowietrznik. Jeżeli pompka zostanie na powrocie, a odpowietrznik będzie w szczytowej części rurociągu, to może się zdarzyć, że pompka poprzez odpowietrznik będzie zaciągała powietrze do układu. Nie mam ani naczynia wzbiorczego ani zaworu bezpieczeństwa. Jak pisałem na początku, spirala grzejna jest podłączona bezpośrednio do kroćców “bocznych” zbiornika, czyli gorąca woda ze spirali wpływa bezpośrednio do 200-litrowego “baniaka”. Ten baniak czyli mój zbiornik wody widoczny na zdjęciu jest po prostu podłączony do domowej instalacji wodnej. Od samego spodu ma wejście zimnej wody a na samej górze ma wyjście ciepłej wody, która idzie do kranów w łazience, jest przeznaczona do mycia. Krótko mówiąc, to nie jest zasobnik ze spiralą czy kołnierzem wodnym tylko stary zbiornik hydroforowy. Tak więc nie tworzy ze spiralą oddzielnego, zamkniętego obwodu. Jak pisał Heraklit z Efezu, “Pantarei”…

Oczywiście kiedyś to zmienię (albo mój syn).

Całość widać na załączonej fotografii, zbiornik jest najwyżej położonym punktem wodnym całej instalacji. Wyżej jest tylko wkręcony pomiary hałasu Warszawa manometr oraz położone dwie łapki na myszy. Tak na marginesie, manometr pokazuje stałe ciśnienie, czy woda jest gorąca czy też zimna. Nie zauważyłem żadnego wzrostu ciśnienia przy gorącym zbiorniku.

Biorąc pod uwagę powyższe (czyli fakt, że zbiornik jest częścią całej domowej instalacji wodnej i nie ma zamkniętego obiegu ze spiralą tylko jedynie jest ona wpięta w jego kroćce “boczne”) :

1) Czy obecny układ + dodatkowo zawór zwrotny na ssaniu pompki cyrkulacyjnej - czyli tak jak na schemacie i zdjęciu + zawór zwrotny poniżej może pozostać czy też ewentualnie coś zmienić ?

2) Czy ewentualnie lepiej zamiast zaworu zwrotnego zamontować zawór różnicowy ?

3) Jak w moim przypadku przeprowadzić efektywnie wypłukanie kamienia ze spirali ?

4) Gdzie zamontować magnetyzer wody - czy na wejściu wody z instalacji do bojlera, czy przed pompką czy też jeszcze gdzieś indziej ?

Na wejściu zimnej wody przed wymiennikiem również powinien być kompensator ciśnienia, bo podczas ogrzewania się wody w zbiorniku również mocno rośnie ciśnienie i kiedyś może coś nie wytrzymać. Kiedyś miałem okazję obserwować jak rośnie ciśnienie w takim układzie, bo przed zbiornikiem był zamontowany manometr. W stosunku do ciśnienia w wodociągu wzrosło ono trzykrotnie, aż do zadziałania zaworu bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że taki zawór masz zabudowany?Kategoria: (Bez kategorii) Autor: admin Data: 16 grudnia 2015

TAK: źródło elektronów -> elektrony -> “korek” -> elektrony wprowadzone pomiędzy cząsteczki wody

NIE: źródło elektronów -> elektrony -> “korek” <- elektrony wprowadzone pomiędzy cząsteczki wody

Pośpiesznie przygotowany i opublikowany artykuł wyprzedził wyniki podobnych badań, przeprowadzane w tym samym czasie w Laboratorium im. Cavendisha w Szkocji (Wielka Brytania) przez George’a Pageta Thomsona (syna sławnego Josepha Johna Thomsona), podczas których można było zaobserwować zjawisko dyfrakcji przy bombardowaniu cienkiej folii strumieniem posiadających dużą energię elektronów. Po przejściu przez folię wiązka elektronów tworzyła na ekranie …”

Próba zestawienia rozważań o idei hydroelektronowej - wskazano, że możliwe jest fizycznie i technicznie oraz w zasięgu finansowym:

1]. - uzyskanie stosownego zbiornika, najlepiej by było ze szkła, może szkła pancernego, aby było widać (Wikipedia: Szkło pancerne),

2]. - uzyskanie czystej wody o jakości wynikającej z zastosowanej techniki,

3]. - uzyskanie swobodnych elektronów (elektrony mogą się przemieszczać w wodzie oraz zatrzymać oraz poruszają się ruchem wynikającym z oddziaływaniem z cząsteczkami wody)

4]. - wprowadzenie do zbiornika swobodnych elektronów oraz wody w ilości wynikającej z zastosowanej metody (techniki i szczelności),

5]. - zakres wiedzy i inżynierii nie wykracza poza stan dostępny na rynku,

6]. - niezbędna jest w realu publikacja w profesjonalnym ujęciu naukowym/ inżynieryjnym,

7]. - w przypadku powodzenia, należy podkreślić wykorzystanie tu internetu oraz Wikipedii.

Uwagi: Powyższe można poprawić w treści zapisu i kolejności oraz dodać brakujące składniki zakresu niezbędnego do wykonania eksperymentu.

Czas na fantastykę. Albert Einstein znał się na ruchu wody, na ruchu elektronów, wynalazkach, ale wiedzy tej nie połączył w patent. Korek szczelinowy hydroelektronowy korpuskularno falowy to drzwi do nieznanych zjawisk kwantowych, w którym elektrony przenikają do wody w postaci fali (”elektronowej”) pola elektrycznego i następuje wzrost nie stężenia swobodnych elektronów w wodzie, ale wzrost stężenia/gęstości pola elektrycznego. I tak zaczyna się w idei hydroelektronowej nowy przemysł.

Czyli ruch elektronów przez korek tylko w jedną stronę. W idei prądu elektrycznego coś jakoby idealna dioda hydroelektronowa. Innymi słowy, czy “niesymetryczny hydroelektronowy korek”, to jest niemożliwa do pokonania bariera fizyczna/techniczna, czy tylko byłoby to zagadnienie finansowe?Kategoria: (Bez kategorii) Autor: admin Data: 16 grudnia 2015

Promieniowanie Czerenkowa – promieniowanie elektromagnetyczne emitowane, gdy naładowana cząstka (np. elektron) porusza się w ośrodku materialnym z prędkością większą od prędkości fazowej światła w tym ośrodku. Fala elektromagnetyczna jest emitowana tylko w ściśle określonym kierunku leżącym pod kątem ostrym do kierunku ruchu cząstki. Nazwa tego typu promieniowania pochodzi od nazwiska rosyjskiego fizyka Pawła A. Czerenkowa, który opisał to zjawisko fizyczne. Popularną analogią jest przyrównanie tego zjawiska do uderzenia dźwiękowego (fali uderzeniowej), wywołanego przez ciało chwilówki ratalne
na raty Czasami w eksperymentach naukowych dużą rolę odgrywa przypadek. * Dlatego potrzeba pieniędzy dla inżynierów by im się zdarzył poza przypadkiem wymyślenia sposobu na: “jak wprowadzić swobodne elektrony do wody inaczej niż przepuszczając przez nią prąd elektryczny? “.
chwilówki na raty
chwilówki z miesięczną ratą
poruszające się z prędkością ponaddźwiękową. Promieniowanie Czerenkowa można zaobserwować w reaktorach jądrowych. W wyniku reakcji zachodzących w reaktorze powstają wysokoenergetyczne, przenikliwe cząstki, które dostając się do wody będącej chłodziwem reaktora powodują powstawanie promieniowania Czerenkowa. W rezultacie woda dookoła rdzenia świeci na niebiesko. W Polsce można to zjawisko obserwować w reaktorze Maria w podwarszawskim Świerku.

Wybrane fragmenty:

1. gdy naładowana cząstka (np. elektron) porusza się w ośrodku materialnym

2. powstają wysokoenergetyczne, przenikliwe cząstki, które dostając się do wody

Promieniowanie Czerenkowa – promieniowanie elektromagnetyczne emitowane, gdy naładowana cząstka (np. elektron) porusza się w ośrodku materialnym z prędkością większą od prędkości fazowej światła w tym ośrodku. Fala elektromagnetyczna jest emitowana tylko w ściśle określonym kierunku leżącym pod kątem ostrym do kierunku ruchu cząstki. Nazwa tego typu promieniowania pochodzi od nazwiska rosyjskiego fizyka Pawła A. Czerenkowa, który opisał to zjawisko fizyczne. Popularną analogią jest przyrównanie tego zjawiska do uderzenia dźwiękowego (fali uderzeniowej), wywołanego przez ciało poruszające się z prędkością ponaddźwiękową.Promieniowanie Czerenkowa można zaobserwować w reaktorach jądrowych. W wyniku reakcji zachodzących w reaktorze powstają wysokoenergetyczne, przenikliwe cząstki, które dostając się do wody będącej chłodziwem reaktora powodują powstawanie promieniowania Czerenkowa. W rezultacie woda dookoła rdzenia świeci na niebiesko. W Polsce można to zjawisko obserwować w reaktorze Maria w podwarszawskim Świerku.

Przypadkiem. Gdyby inżynierowie otrzymali środki na wykonanie pracy opisania 10 nieudanych pomysłów na wprowadzenie elektronów do zbiornika z wodą, to byłyby te przypadki znane, byłyby znane te nieznane. Wikipedia: 10 Doświadczenie Davissona i Germera (rok 1927) – dyfrakcja niskoenergetycznych elektronów na monokrysztale niklu. Cytat -”Dla celów dydaktycznych fizycy często wykorzystują eksperyment myślowy, w którym doświadczenie Younga z dyfrakcją fali na podwójnej szczelinie przenoszą w mikroświat na poziomie kwantowym, w którym wiązkę światła zastępujemy wiązką elektronów. Zgodnie z prawami mechaniki kwantowej, strumień cząstek powinien ulec podziałowi na dwie wiązki i słabsze strumienie powinny interferować każdy z każdym, tworząc taki sam wzór (złożony z jasnych i ciemnych kręgów) jaki byłby utworzony przez światło w makroświecie.” Czyli nauka zna przypadki “elektrony przed” i “elektrony za”, rysunek:

elektrony przed # -> # -> elektrony za #.

Zatem dodajmy wodę, wówczas:

elektrony przed # -> woda <- czyli elektrony w wodzie bez przepływu prądu elektrycznego w wodzie, gdzie # - to zyskowny korek, metoda, patent.

Wybrane fragmenty:

1. gdy naładowana cząstka (np. elektron) porusza się w ośrodku materialnym

2. powstają wysokoenergetyczne, przenikliwe cząstki, które dostając się do wody

Czyli promieniowanie Czerenkowa mogą uczynić elektrony poruszające się w wodzie. Z tego byłby wniosek, że nauka zna przemieszczanie się elektronów przez wodę. Czy zatem w wykładach fizyki jest o elektronach, które się w tej wodzie nie tylko przemieszczały, ale i w niej zatrzymały, w znacząco dużej ilości zgromadziły? Może prof. Richard Phillips Feynman coś o tym napisał?

Czyli promieniowanie Czerenkowa mogą uczynić elektrony poruszające się w wodzie. Z tego byłby wniosek, że nauka zna przemieszczanie się elektronów przez wodę. Czy zatem w wykładach fizyki jest o elektronach, które się w tej wodzie nie tylko przemieszczały, ale i w niej zatrzymały, w znacząco dużej ilości zgromadziły? Może prof. Richard Phillips Feynman coś o tym napisał?Kategoria: (Usługi) Autor: admin Data: 7 września 2014

Jako, że jestem w trakcie wykańczania domu jednorodzinnego “gryzę” się właśnie z tym dylematem. Wychodzi mi na to, że podchodząc do tego czysto ekonomicznie, przy dzisiejszych cenach kolektorów i gazu nie jest to opłacalne. Czas zwrotu instalacji jest, mam wrażenie, zbliżony do jej trwałości. Jednak nie wiemy co będzie za parę lat, wszystko dąży do tego, że opłacalność będzie rosła wraz ze wzrastającą ceną gazu ziemnego.  Też sądzę, że nieopłacalne jest to w tej chwili przedsięwzięcie. Czas zwrotu jest długi no i zależy od Słoneczka, które raz grzeje lepiej a raz gorzej. Bez pomocy państwa tj. jakiejś refundacji ekologicznej nie ma szans rozpowszechnienia. Na swoje potrzeby zrobiłem kilka kat temu proste urządzonko solarne z kaloryfera panelowego i bojlera do wody. Latem jak jest ciepło mam ciepłej wody po uszy. Wystarcza na kąpiele i do baseniku. Cały system nie jest optymalny, ale za to jaki tani. Elementy z odzysku. Pracuje w obiegu grawitacyjnym, a woda tak gorąca, że na wyjściu kilkunastometrowego separator szlaucha nie da się kompać.

Wracając do tematu. Szacowania robiłem dobre 10 lat temu i teraz trochę się to zmieniło. Może warto wrócić do tego.

I chyba podejdę do tego od drugiej strony. Potraktuję kolektory jako jeszcze jeden konieczny wydatek budowlany, jak np. instalacja CO czy wodna, kupię ję i nie narzekając na wysoką cenę będę się cieszył z mniejszych rachunków za gaz. W swojej już kilkunastoletniej przygodzie z kolektorami parę lat temu montowałem instalację solarną pewnym rencistom na wybrzeżu. Tak się złożyło, że południowa połać dachu była od strony podwórka. Instalacja ruszyła i tu pojawił się problem. Ów rencista zażyczył sobie aby zamontować jeszcze dwa kolektory na połaci zachodniej na dachu widocznym od ulicy. Na niczym spełzły moje tłumaczenia, że tak nie można, ze instalacja będzie działała wadliwie. Uparł się pod groźbą niezapłacenia za instalację. Długo zastanawiałem się jaki sens ekonomiczny miało to przedsięwzięcie. Dla jednych prestiż przed sąsiadami, dla innych wygoda jeżeli mają kotły na paliwa stale, są też tacy, którzy cenią sobie czyste powietrze a i też się spotkałem z takim stwierdzeniem, że ruskim nie będą dawać zarabiać wychodząc z założenia, że im gorzej tam tym lepiej nam. Są też tacy inwestorzy, którzy będąc w wieku przedemerytalnym wiedzą, że może ich na emeryturce nie stać na komfort kąpieli w cieplej wodzie i wolą ten komfort sobie już teraz zapewnić. W żadnym z tych przypadków instalacja solarna nie ma uzasadnienia ekonomicznego a jednak powstały.Kategoria: (Usługi) Autor: admin Data: 1 marca 2014

Przed rozpoczęciem tego tematu przeczytałem wszystkie posty związane ze słowem Vaillant. Przeglądnąłem też całą dokumentacje dostępną na stronie www.vaillant.pl. Dzwoniłem też do serwisu Vaillanta ale zostałem spuszczony po kiju. Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Kupiłem kocioł Vaillant atmoMAX pro VU PL 240/2-3. Na pulpicie są dwie gałki: jedna do nastawiania temperatury c.o. a druga do c.w.u. Wewnątrz kotła są trzy wolne wtyczki: - do podłączenia czujnika temperatury w zasobniku ( nr kat. 306257 lub jak mi się wydaje też VR10), - C1/C2 do podłączenia styków termostatu zasobnika oraz czterobiegunowa wtyczka do trójdrogowego zaworu przełączającego (nr kat. 252 457).

1. Czy po podłączeniu czujnika z zasobnika i dołożeniu zaworu trójdrogowego (plus dodatkowe rurki) całość zacznie od razu działać, czy też należy coś zmienić (np. jakieś zworki).

2. Czy osobny termostat w zasobniku c.w.u. ze stykiem bezpotencjałowym podłączony do wtyczki C1/C2 może być alternatywą dla czujnika temperatury? Skąd sterowanie pieca będzie “wiedziało” z którego sygnału korzystać (termistor czy styk)?

3. Jesli się dobrze doczytałem, to zawór trójdrogowy jest sterowany silnikiem krokowym. Moja instalacja grzewcza jest bardzo rozbudowana (proszę zobaczyć schemat) i trudno by było wpiąć w nią taki zawór. Czy jest jakaś możliwość (np specjalny moduł) wyprowadzić z pieca sygnał dwustanowy przełączjący obwody c.o./c.w.u.? Po pierwsze to zdecyduj się czym chcesz grzać. Uprości i poprawi to działanie C.O.

Ad 1. Rurki i zawór 3d są już w kotle, więc wystarczy podłączyć zasobnik do kotła.

Ad 2. Tak może. A może bo to elektronika a nie krasnoludki sterują kotłem.

Ad 3. patrz pkt.1, a sterowanie załatwi przekaźnik.

Czy ten solar kominkowy ma grzać czy chłodzić?

Czasami takie dziwne instalacje się trafiają, oczywiście można było to zrobić wiele taniej, prościej i zautomatyzować cały układ. Wystarczyło zainstalować bufor z funkcją CWU i wężownicą solarną. No ale o tym wiesz, bo przecież czytałeś, a wiele jest tematów równoległej pracy kilku urządzeń.

Jeżeli masz problemy z kotłem to pisz, a instalację bym przerobił w całości więc nie dotykam tego problemu.Kategoria: (Bez kategorii) Autor: admin Data: 17 listopada 2013

Kolektor zbudowałem z grzejników według waszych wskazówek i działanie jego było jako takie jedynie w okresie letnim

I postanowiłem poszukać innego rozwiązania znalazłem ofertę na forum elektrody o używanych kolektorach pokusiłem się i odkupiłem dwie płyty używane producenta Watt.

Podłączyłem w ubiegłym tygodniu i dziś jest słoneczny wypełni dzień zatkało mnie z wrażenia właśnie wróciłem z pracy a temperatura pracy 72 C tempe wody 60C szokk jednak cos jest na rzeczy w tych powłokach absorbujących promienie. zbyt wiele gorącej wody a raczej za mało przy taki zapotrzebowaniu jakie mam w domu :|cytat jednej ze stronek który miedzy innymi znalazłęm

,, Ile kolektorów jest potrzebne do x-osobowej roziny i z czego składa się zestaw?

- Przyjmuje się zwykle jeden kolektor na 100 litrów wody.

Jaka powinna być pojemność zasobnika ciepłej wody użytkowej?

-W domkach jednorodzinnych projektuje się od 35-115 litrów wody na jednego mieszkańca. Np. dla czterech osób: 4×75=300 litrów, a więc należy wybrać zbiornik 300-tu litrowy. ‘’

,,akumulatorem na ciepłą wodę (zbiornik) powinien być starannie dostosowany do poziomu zużycia ciepłej wody (użytkowej i grzewczej).’’

Nie zapominajmy ze zbiornik ma być Akumulatorem!! i na dni pochmurne deszczowe tez chce mieć ciepłą wodę wiec w planie wymiana na większy zbiornik i dokupienie jednej płyty bo mam oszczędzać rzeczą logiczną .

Wracając do mojego grzejnika na dachu mogłem tylko pomarzyć o tym by w marcu mieć ciepłą wodę, po zliczeniu kosztów wysiłków wyrzuciłem tylko pieniądze na zabawy w kolektory moim zdaniem mi się wtedy nie opłacało ale zaznaczam to moje zdanie, na dzień dzisiejszy jest świetnie poobserwuje jak będą paskudne pogody.

Odp: dla Ride

Moja instalacja

-Odkupione dwie płyty używane producent Watt

-Bojler tez Używany odkupiony 200L emaliowany wężownica

-Stojak zaadoptowałem z poprzedniego projektu małe przeróbki regulacja kąta padania na podwórku ustawiony

-Sterownik z allegro Termostat regulator sterownik różnicowy

-Rurki 5metrów w jedna stronę plus otulina

-Pompa Omnia grupa pompowa własnej roboty plus zbiornik wyrównawczy zawór bezp.itd

W opcji odkupionych urządzeń używanych i instalacji własnej roboty wyszło mnie bardzo tanio teraz się opłaca na pewno 
This blog has been fine-tuned by 7 WordPress Tweaks